Ruská literatura

Vladimir Sorokin

Původně jsem počítal, že po polské literatuře se v rámci literárního zeměpisu budu věnovat japonské literatuře. Ale nakonec to bude ruská literatura.
— Kupodivu je ruská literatura hodně mladá literatura. Ačkoliv k nám přinesli Cyril a Metoděj cyrilici už někdy v době Velké Moravy do Ruska se dostala až mnohem později a první písemné památky pocházejí až z dvanáctého století. Později vycházela nějaká především náboženská literatura ale teprve v devatenáctém století, které můžeme označit za zlatý věk ruské literatury došlo k proniknutí ruské literatury do zahraničí.
— Je paradoxem, že k otcům zakladatelům klasického ruského románu patří kromě Rusa Puškina i Ukrajinec Gogol. Do tohoto období zařazujeme i humanistu Tolstého nebo básníky jako jsou Lermontov, Turgeněv a Žukovský. Po uchopení vlády bolševiky se do povědomí světa dostávají spisovatelé Bulgakov a Gorkij. Obrovský ohlas mělo ve světě i v samotném Rusku líčení poměrů v ruských koncentračních táborech, které nejen v románu Souostroví Gulag vylíčil Solženicin. Ale o životě v táborech psal i Varlam Chalamov, který je zažil na vlastní kůži. Ale nebudeme se moc hrabat v minulosti ale zaměříme se na současnou ruskou literaturu.
— Jedním z nejpopulárnějších současných spisovatelů je Dmitryj Glukhovský. Asi nejznámější jeho dílo je trilogie Metro. Ale alespoň podle mého mínění je to nejslabší co napsal. Mnohem více se mi líbila i povídka Konec cesty nebo soubor povídek Povídky o vlasti. Také jeho romány Soumrak, Budoucnost nebo i realistický Text se mi líbily více než Metro. Je trošku škoda, že se autor vrátil k psaní dystopií.
— Jinak pro seznámení s ruskou literaturou vám může pomoci Zelený stan Ljudmily Ulické, která na pozadí příběhu tří kamarádů z dětství mapuje celou ruskou literaturu (zejména samizdatovou) ale i klasickou hudbu. Kniha má mnoho vrstev a je bohatě prošpikována odkazy a narážkami. Velká jízda je Telurie Vladimíra Sorokina, která je barevnou mozaikou krátkých příhod z alternativního Ruska, které se rozpadlo do spousty ministátečků a došlo k objevu nové drogy/látky teluru. Hřebíky z této látky si lidé nechávají vbíjet do hlavy aby dosahovali stavu blaženosti. Ještě nechutnější a ulítlejší je román Palisandrea Saši Sokolova. I ten je velice opulentní a míchá skutečné a vymyšlené postavy a události.
— Poměrně tenká je kniha Rusko – vagon třetí třídy, který pěkně popisuje Rusko v době mezi nástupem Putina a pádem komunismu. Hodně kontroverzní autor je Nikolai Lilin, který v románu Sibiřská výchova popisuje svět ruské mafie, z kterého pochází. Čtenářky by mohly ocenit román Umění sovětské kuchyně, který napsala Anya von Bremzen. V něm na pozadí vyprávění o vaření a každodenním životě popisuje i velké dějiny Ruska. Každá z kapitol obsahuje i jeden recept klasické ruské kuchyně.
— Román Patrioti Sani Krasikov sice asi nepatří k ruské literatuře ale většina tohoto románu se odehrává v Rusku nebo SSSR. Německá spisovatelka gruzínského původu Nino Haratischwili napsala skvělou rodinnou ságu Osmý život (první a druhý díl), která popisuje jedno století dějin Ruska a SSSR na pozadí dějin jedné rodiny. A protože z ukrajinské literatury toho v češtině ani polštině moc nevychází zmíním ještě prvotinu Żanni Słoniowské Dom z witrażem. Jde o příběh tří generací ukrajinských žen z jedné rodiny.
— Pokud chcete pochopit Rusko a ruské myšlení doporučuji přečíst si nějaké reportážní knihy o Rusku. Pro začátek doporučím již legendární Impérium Ryszarda Kapuścińského nebo Bílou horečku od Hugo-Badera. Určitě i něco od nobelistky Světlany Alexejevič. Třeba Zinkové chlapce – což je sbírkou autentických výpovědí vojáků, kteří se účastnili okupace Afghánistánu a také jejich matek. Kniha Hranice touhy Tomasze Grzywaczewského mapuje život v loutkových státech, které uznává víceméně jen Rusko, kdežto Tatuaż z tryzubem popisuje život ve všech částech Ukrajiny. Pokud vás zajímá ruská hudba a to především punková a hiphopová, tak Buszujący w barszczu celkem podrobně mapuje dění nejen v Rusku ale v okolních státech. A pro pochopení ruské politiky po pádu komunismu doporučím skvělou knihu Všichni muži Kremlu.