Polská literatura

Jasně, že na webu, který se jmenuje Kurwa czytaj se polská literatura musí probrat jako první a pořádně, takže co podle nás stojí za pozornost z polské literatury?
— Jen pro pořádek musím nejdříve zmínit tak profláklá jména jako je Henryk Sienkiewicz, který je pro Poláky stejným (i když asi ne tak nudnýmú klasikem jako pro nás Jirásek a pokud jste nečetli Quo Vadis (o nástupu křesťanství v Římské říši) nebo Křižáky (o boji Polských a litevských rodů s Německým rytířským řádem), tak by jste to možná měli co nejrychleji napravit. Sienkiewicz je dokonce držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Stejně známým polským  spisovatelem je Stanisław Lem. Který psal zejména knihy ze žánru sci-fi ale vnášel do tohoto žánru hodně filozofických a morálních úvah a motivů.michal
— Další velikou ikonou polské sci-fi, která je ale mimo Polsko méně známý je Janusz A. Zajdel. To, že je minimálně v Polsku téměř ikonou svědčí i to, že po něm byla pojmenována jedna polská literární cena. Respektivě po jeho předčasné smrti (rakovina) byla takto přejmenována cena Sfinks. Zajdel  byl typický tím, že do svých románů a povídek vnášel sociální problematiku a byl vytrvalým kritikem polského komunistického režimu. Z jeho tvroby doporučím téměř dystopii Limes inferior.
— Z modernějších autorů sci-fi nemůžu nezmínit Michała Gołkowského. Napsal několik knih z výtečné série inspirované hrou S.T.A.L.K.E.R. a stejnojmenou knihou. Do této série později začli psát i jiní polští spisovatelé ale též j jiných zemí bývalého Východního bloku. Ale první díly této série jako  Droga donikąd nebo Ołowiany świt jsou nejlepší. A neméně čtivá a akční je i jeho další série Stalowe szczury (Ocelové krysy), která popisuje boje v zákopech první svěové války velmi akční  stylem a s trochou nydpřirozených a vymyšlených prvků. Ale v základu velmi realisticky a syrově. První díl Błoto je tarantinovskou jízdou zákopy Velké války.
remigiusz-mrc3b3z— Také v detektivním žánru má  polská literatura co nabídnout. Ať už zmíníme  Zygmunta Miłoszewského a jeho sérii s prokurátorem Teodorem Szackým. Trilogie Zapleteni, Zrnko pravdy a  Hněv jsou výtečné. První dva díly byly dokonce v Polsku zfilované. Pokud vás baví detektivky z nedávné historie, mohl by se vám líbit Marek Krajewski. napsal dvě série detektivek z nedávné historie. Kdy Smrt v Braeslau s kriminálním radou Eberhardem Mockem se odehrává během německé okupace.
— Na pomezí  detektivním žánrem, soudním dramatem a satirou je série Chyłka i Zordon, která je postavena na protikladu starší právničky Chyłky, která je prezentovaná jako typický macho ale je to atraktivní žena a mladšího metrosexuálního kolegy Zordona, který je v prestižní právní kanceláři naprostý nováček. Chyłka  deptá nejen svého mladšího kolegu ale i všechny ostatní naprosto nekorektními hláškami a jejich vzájemné dialogy jsou největší devizou této série. Autorem je asi v současnosti nejpopulárnější polský spisovatel Remigiusz Mróz (původním povoláním právník, že by Zordon měl aubiografické prvky?) a kromě knih KascjaZaginięcie, Rewizja a Immunitet – které patří do této série, napsal i sérii detektivek z prostředí horolezců nebo historickou ságu Parabellum.
dorota-maslovskc3a1— A jako Čechy by nás mohli zajímat dva další polští autoři, kteří mají velkou slabost pro naši zemi. První je Mariusz Szczygiel, který je bohemista a s kritickým odstupem cizince glosuje nedávné české dějiny v knihách jako je Gottland nebo Udělej si ráj. A v knize Láska nebeská sebral své fejetony na téma české literatury.
— Romány polské autorky  Olgy Tokarczuk se odehrávají na vesnici, na dohled od česko polských hranic a přinášejí ženský pohled na současné Polsko a vesnici. Napsala například romány Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, Denní dům a noční dům nebo Běguni.  Ženský pohled na současné Polsko představuje i Dorota Masłowska. Ta ale svých knihách jako je Červená a bílá nebo Zabila jsem naše kočky, drahá  popisuje současní město a jeho sídliště.
— A z literatury fakti bych všem doporučil knihu Między młotem a swastyką. Jde autobiografický román jednoho z velitelů polských vlasteneckých partizánských oddílů, kteří bojovali nejen s nacisty ale také s jinými partyzány, kteří stáli na starně sovětských okupantů. Na to, že  autor není profesionální spisovatel, jde o velmi čtivou knihu se strhujícím dějem.
— V našich krajích jsou mezi fanoušky oblíbení i polští autoři fantasy žánru. Nejznámější i mimo země bývalých sovětských kolonií je bezesporu Andrzej Sapkowski. Jeho Wiedźmin, které naši čtenáři znají jako Zaklínače. Nejlepší ze všech knih z zaklínačského univerza jsou povídky a pro nás Čechy je určitě zajímavá i jeho Husitská trilogie, ve které se mísí autorova fantazie s reálnými postavami nejen z českých dějin.
—  Dalším polským autorem tohoto žánru, který má u nás mnoho fanoušků je Andrzej Pilipiuk. Jeho kořeny sahají do Vojslavic v okrese Chelmském, kam také často situuje děj svých příběhů popisující tamní folklór a kolorit. Proslul hlavně dílem popisujícím život Jakuba Vandrovce, mezi jeho další práce patří novela Sestřenice, za níž dostal v roce 2003 cenu Janusze Zajdela (ekvivalent české Ceny Karla Čapka), která se dočkala i pokračování.
Hrdinové jeho knih mají velmi kladný vztah k alkoholu, což máme s Poláky společné.
— Něžné pohlaví zastupuje Maja Lidia Kossakowska. Debutovala v roce 1996 povídkou Moucha. Získala Cenu spisovatelů SF v kategorii povídka roku 2000 za Beznohého tanečníka. Za povídky Sůl na nebeských pastvinách, Schizma, Beznohý tanečník a Zrno nebes získala čtyři nominace čtenářů na Cenu Janusze A. Zajdla, kterou uděluje polský fandom. Knižně publikovala sbírku povídek Obrońcy Królestwa (Obránci Království), román Siewca Wiatru (Rozsévač větru), a dvoudílný román Zákon Krańca Świata (Řád konce světa). Do žánru SF zabrousila vtipnou space operkou Grilbar Galaxie.
— Další ženou, která píše fantasy je Jaga Rydzewska.  U nás jí vyšla první část třídilné space opery z cyklu Atalaya. Ve vzdálené budoucnosti už lidstvo ovládlo celou galaxii a snaží se dostat ještě dál. Pozemská civilizace je expanzivní, avšak zdegenerovaná. Vládu vykonávají neurikomy, které se vyvinuly z počítačů nté generace – abiotiční občané, obdaření nadvědomím a disponující nepřirozenými silami. Společnost se dělí na lidi, podlidi a mocné nadlidi. A z dálky pozorují Pozemšťany prastaré, cizí vesmírné civilizace.zofia
— A ze spisovatelek ještě zmíníme Zofii Kossak-Szczuckou, která patří k starší generaci (zemřela v roce 1968) a v době druhé světové války patřila k významným osobnostem polského odboje a angažovala se v pomoci svým židovským spoluobčanům.  Později byla pronásledována polskými kumpány sovětských okupantů a byla nucena utéct ze země. Sice se do ní po Stalinově smrti vrátila ale její knihy zmizely jak z učebnic, tak z knihkupectví. Posmrtně v roce 1982 obdržela titul Spravedlivá mezi národy. Za přečtení určitě stojí především její knižní série Křižáci.
— Na pomezí mezi fantasy a sci-fi se odehrává série Pán ledové zahrady Jarosława Grzędowicze. A z dětské literatury je u nás asi nejznámější Zbigniew Nienacki a jeho série Pan Auťák, které u nás vycházeli již v době druhé okupace a nabízejí dobrodružné příhody pro chapce školního věku se spoustou v té době téměř nedostupných informací z historie. Sympatické bylo i to, že  v knihách nebylo na rozdíl například od knih s Neználkem, moc propagandy.
— Ten  pán s brokovnicí jeMichał Gołkowski, pod ním je Remigiusz Mróz. Blondýnka na barevné fotografii je Dorota Masłowska a na černobílé je Zofia Kossak-Szczucka.
— Jako takový malý bonus nejen pro kikoti, přinášíme soubor povídek Zaklínačský meč, který se odehrává ve světě slavné polské fantasy Zaklínač. Autorem  je jeden z českých fanoušků a kniha byla posvěcena samotným Sapkowským. Přes odkaz výše najdete e-book jak ve formátu mobi, vhodném pro čtečky Kindle, tak ve formátu ePub, který se hodí pro zbytek světa a mobilní telefony.

 

 

 

 

Reklamy