Nakupujeme polské knihy na Book Depository

tekst
pachinko
1-8

Před nějakým časem jsem zde sepsal krátký manuál o nakupování knih v polštině. A jelikož mezi čtenáři, kteří čtou v cizích jazycích je velmi populární e-shop Bookdepository, tak jsem se rozhodl jej také vyzkoušet. Navíc jsem si chtěl koupit  a přečíst nejnovější a zároveň první realistický román známého ruského spisovatele Glukovského, tak jsem spojil příjemné (pro mne) s užitečným (pro vás). A jelikož jsem na tomto e-shopu nakoupil jen jednou, tak půjde o dost subjektivní pohled.
— Původně jsem si Golkovského Tekst chtěl nadělit pod stromeček ale jelikož jsem z diskuzí na FB věděl, že se doba za kterou knihy dorazí až k čtenáři je v případě Bookdepository někdy dost dlouhá a já nechtěl riskovat, že knihy dorazí mezi svátky, kdy v kanceláři, kam si budu chtít knihy poslat, nebude ani noha. Tak jsem nakonec udělal  objednávku až druhého ledna večer. K Tekstu jsem si vybral ještě Pachinko od Min Jin Lee. Obě knihy byly skladem a v Spojeném království Na svém webu uvádějí, že z UK do Evropy je dodací doba  4 – 8 pracovních dnů. Platit lze buď kreditní kartou nebo přes PayPal a nepříjemné je, že po našem území zásilky přepravuje Česká pošta.
— Já čekal až do osmého ledna než vůbec knihy odeslali a na stránce, kde si zákazníci mohou ověřit stav zásilky se objevilo slovíčko Dispatched. Trošku mne to znepokojilo, čekal jsem obvyklejší send : ) Samotná zásilka dorazila až v pátek 18. ledna. Pošťáka či pošťačku jsem ani nezahlédl, ti jen mrskli oba balíčky na stolek v takové předsíňce, kterou máme v kanceláři a kde by si nikdo nevšiml, kdyby si ji vzal někdo jiný. Každá kniha byla v samostatném balíčku (i když nejspíše pocházely ze stejného skladu a šly stejnou cestou) a do obou balíčků přidali originál BD záložku. Knihy byly zabalené v kartonových krabicích přímo navržených pro Book Depository ale možná by se hodil nějaký igelit nebo bublinkovka na ochranu proti vlhkosti. Takže nakonec spokojenost ale trochu mne štvou ty nervy a čekání, kdy kniha dojde.
— Jednoznačnou výhodou nákupu přes Book Depository je rozhodně poštovné zdarma, poměrně široká nabídka knih v polštině a ceny knih. Ty často bývají lepší než u konkurence jako jsou Megaknihy ale najde se i dost knih, které jsou na BD dražší. Třeba nádherný box se všemi osmi díly Zaklínače přijde na Megaknihách na 2 753 Kč (bez  dopravy a tak) a na BD přijde 3 911 Kč (se vším všudy a to je po slevě z pěti litrů). Škoda, že v e-shopu s tak širokou nabídkou nefunguje vyhledávání nijak skvěle. Ale pokud čtete ještě v angličtině nebo nějakém dalším jazyce (kromě češtiny a slovenštiny), pak můžete využít ještě bohatší nabídky knih.
— A co jsou nevýhody nákupu na Book Depository? Nabídka českých knih je hodně malá a většina knih jsou knihy, které sice vyšly v češtině ale v zahraničí. Knihy z českých nakladatelství se mi zde najít nepodařilo. Celý web je v angličtině a podpora je jen přes e-mail a v angličtině s tím, že odpověď může přijít až druhý nebo další den. V kombinaci s delšími časy dodání a nemožností sledovat trasu zásilky je nepříjemná nutnost platit dopředu. Ale podle reakcí na FB prý případné reklamace vyřizují v pořádku. ta česká pošta také není ideální možnost.Já mám raději Zásilkovnu a pamatuji si, že když jsem objednával svůj první kindle,  ještě ze států, tak to bylo myslím PPLkou a mohl jsem sledovat, kde se zásilka nachází. Navíc podle toho, co jsem četl, tak se často může stát, že knihy z jedné objednávky mohou přijít na dvakrát nebo i vícekrát, podle toho, zda jdou ze stejného skladu nebo z různých.
A jaký je tedy verdikt? Nakupovat nebo nenakupovat? Ze své zkušenosti toto internetové knihkupectví doporučím jen ve dvou případech bych dal přednost třeba Megaknihám: za prvé, pokud nakupujete knihy jako dárek (a nekupujete s dvouměsíčním předstihem) a za druhé, pokud z angličtiny ovládáte sotva oukej a helou.
A vlastně ještě za třetí: když chcete nakupovat zároveň české a polské knihy.