Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii – Arkady Babchenko – W. A. B. 2009

Tahle kniha byla hodně velké překvapení. V tom pozitivním smyslu. Arkadij Babčenko je ruský novinář, který předstíral vlastní smrt v rámci akce proti ruským agentům ale tato kniha popisuje jeho život v minulém století. tehdy se jako osmnáctiletý kluk účastnil první čečenské války a později se přihlásil i do té druhé. A to co zažil během svého působení v ruské armádě popisuje právě v této knize.
— Téměř první polovina kniha popisuje život autora než byl odvelen přímo na čečenskou frontu. Jelikož byl jako mladý voják vystaven naprosto brutální šikaně, tak musím konstatovat, že tyhle části jsou mnohem depresivnější a brutálnější než pasáže přímo z bojů v Čečensku. Stejně drsné je i líčení toho, jak ruští důstojníci trestají dvojici vojáků, které přistihli prodávat Čečencům vojenské vybavení (což bylo naprosto běžné). Střílení z pistole do vojáků v neprůstřelných vestách je taky dobrá prasárna. Po dočtení knihy mi v hlavě zůstala otázka, zda taková brutální šikana fungovala v ruské armádě i za druhé světové války.
— Kniha je pravdu hodně dobrá. Dá se srovnávat třeba s legendární Na západní frontě klid a také je asi Babčenko podobně oblíben ruským establishmentem. Autor pěkně líčí tu mizérii války, až na kost ohlodanou vůli pro přežití a neskutečný chaos a šlendrián ruské armády. Všudypřítomná je i obrovská nedůvěra obyčejných vojáků k vysokým důstojníkům a vedení armády. Těm vyčítají, že si z válka dělají privátní bussiness.
— Knihu jsem hodně hltal. Zjišťoval jsem si podobu v knize zmíněných zbraní a přemýšlel jsem, zda jsem měl v ruce Mouchu nebo ne. Asi jo. Kniha vyšla i v angličtině nebo jiných jazycích a tak pokud vám nevadí čtení o válce a nebude vám vadit, že většina knihy je velmi depresivní ale zároveň neuvěřitelně syrová, tak bych vám tuto knihu doporučil. Za mě jedna s nejlepších knih o válce. Společně s například Zinkovými chlapci od Alexejevič.

Tiráž
Vydal: W. A. B. v roce 2009
Rok prvního vydání: 2006
Překlad: Karolina Romanowska
Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
ISBN: 9788374145671

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s