Podróż ludzi Księgi – Olga Tokarczuk – 2019 Wydawnictwo Literackie

Putování lidí Knihy je první román Olgy Tokarczuk. Předtím vydala ještě Města v zrcadlech ale to je poesie. Já mám Olgu celkem načtenou jak tenké Bizarní povídky, tak tlusté Běguny, tak i ultra tlusté Knihy Jakubovy. Plus ještě další knihy, které jsem četl ještě předtím, než jsem začal psát recenze.
— Tento román je ideální čtení pro milovníky knih. Zejména ty vytříbenější a dospělejší, protože je poměrně hustě prošpikována dost závažnými a hlubokými myšlenkami a náměty. Dokonce i ve srovnání s jinými knihami Olgy Tokarzcuk.
— Děj se odehrává ve Francii sedmnáctého století v době, kdy dochází odchodu protestantů ze země. Malá skupina učenců a mystiků se jako vrchol svého duchovního snažení domluví na putování do Španělska, kde se má nacházet tajemná kniha, kterou napsal sám Bůh a má obsahovat veškerou moudrost, tajné vědění a tajemství.
— Cestou se setkají s luxusní prostitutkou Veronikou, která je milenkou jednoho z nich. Milenec se nejen nepřidá k hledání knihy ale vykašle se na svou milenku, které slíbil tajný sňatek. Brzy v dalším putování pokračuje jen Markýz a Veronika a ještě němý chlapec Gauche se svým žlutým psem, který ji dělá kočího.
— Brzy se mezi Veronikou a Markýzem zrodí vztah a Markýz pak Veronice a Gaucheovi prozradí cíl své cesty. Cestou se na hranicích nejdříve nakazí Veronika infekční chorobou a poté potkají i tajemného lékaře, který jim ukáže homonkula. I když se jim podaří přejít přes hranice do Španělska, tak ve finále se do cíle svého putování dostane jen Gauche a jelikož neumí číst, tak vytouženou knihu nechá na místě, kde ji našel.
— Kniha se čte skvěle, zejména pokud už máte zkušenost s náročnější a umělečtější literaturou. Jazyk knihy je krásně květnatý a plný barvitých obrazů a román je dost prolnut zdravou duchovností, humanity a mysticismu. Rozhodně velmi doporučuji.

Tiráž
Vydalo: Wydawnictwo Literackie v roce 2019
Rok prvního vydání: 1993
Délka: 7 hodin 19 minut
Čte: Danuta Stenka
Provedení: audiobook
ISBN: 8308068545

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s