Chrystus z karabinem na ramieniu – Ryszard Kapuściński – Czytelnik 2007

Protože jsem velký fanoušek polské reportážní školy a Ryszard Kapuściński je nejznámější představitel tohoto literárního směru a otec zakladatel, tak jsem sáhl i po této jeho reportáži. A jelikož jsem četl jeho životopis od jeho žáka Artura Domosławského, tak jsem tak trochu tušil, že tato reportáž nebude úplně nestranná. Ryszard i když už jako malý kluk zažil útěk před ruskými bolševiky na území ovládané nacisty, tak měl pro ultralevici slabost a zejména pro tu latinskoamerickou a africkou.
— Tato kniha vyšla poprvé již v roce 1975 v Polsku okupovaném Rusy. nevím, zda a v jakém rozsahu bylo toto nové vydání této knihy upravené, nicméně je doba vzniku této knihy na mnoha místech docela cítit.
— Tato kniha má tři nejvýznamnější části. První se věnuje palestinským fedajínům, druhá část partyzánským a teroristickým hnutím Latinské Ameriky a poslední část se věnuje různým osvobozeneckým hnutím Afriky. V té druhé části je pár zmínek i o Fidelovi a Che Guevarovi.
— Tato reportáž je hodně temná. Protože zejména ta část i Jižní Americe je plná lidské bídy, nekonečné výměny krvavých diktátorů a celková obrovská neúcta k lidské důstojnosti a životu. Autorova předpojatost k USA a sympatie k různým osvobozeneckým / teroristickým organizacím se prostě nedaly přehlédnout.
— Co pro mě byla novinka, o které jsem zatím snad nikdy neslyšel byly krvavé boje mezi různými frakcemi radikální levice na universitách v Latinské Americe. A tím myslím boje, do kterých byly zapojeny i těžké zbraně a studenti v posluchárnách pohybovali s útočnými puškami a dalšími zbraněmi naprosto veřejně a policie a armáda se do těchto bojů zapojovali jen někdy.
— Kapuściński je výborný autor reportážní literatury – o tom žádná. Ale musíte počítat s tím, že nebude úplně objektivní a nestranný a že jazyk a styl psaní bude malinko zaprášený. Takže pokud vám nevadí, že je to už téměř klasika, tak si tuto reportáž přelouskejte.

Tiráž
Vydalo: Czytelnik v roce 2007
Počet stran: 162
Vazba: pevná
ISBN: 8307031273

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s