Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk – Wydawnictwo Literackie 2014

Tak tohle byla čtenářský výzva! Kniha tlustá jak mafiánský kingpin a stejně tuhý oříšek pro čtenáře. Musím říci, že během čtení jsem se chvílemi cítil jako při čtení Foucaultova kyvadla (jedna z mých nejoblíbenějších knih) a jindy jako při čtení Jména růže, konkrétně těch pasáží, kdy se čtenář topí v teologických detailech různých dávno zapomenutých herezí. Přesto jsem rád, že jsem tento opus magnum přečetl a většinu času jsem si čtení užíval.
— V tomto románu sledujeme osudy židovského mystika a heretika Jakuba Franka, který žil v době vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa. Navazoval na učení jiného židovského samozvaného mesiáše Šablataje Cvi. Zatímco Šablataj nakonec konvertoval k islámu, tak Jakub konvertoval ke křesťanství. Jakub Frank měl poměrně dost následovníků a osudy těch nejbližších sledujeme i v tomto románu, který je hodně založený na historických faktech a zachovalých dokumentech.
— Rozhodně je velké plus, pokud máte alespoň základní povědomí o židovské mystice a zejména o kabalistických teoriích. Nicméně i bez toho si tuto knihu čtenář s otevřenou myslí dokáže příběh užít. Každopádně pořádné porci mystických vizí, filozofie a historických faktů se nevyhnete. Na životní příběh Jakuba Franka se nabalují příběhy dalších lidí. Jako jsou příběhy jeho rodiny, členů jeho církve, různých lidí kolem něho, jak z řad Židů, tak křesťanů.
— Pro české a zejména moravské čtenáře je zajímavé to, že se část příběhu odehrává i v Brně – přesněji v Brünn. Opět musím zmínit krásný jazyk a opravdu květnatou imaginaci autorky. Takže pokud se nebojíte opravdu tlusté knihy a nevadí vám, že minimálně dva měsíce se ponoříte to historie Střední a Východní Evropy a nebude vám vadit, že tento román nemá klasický děj spíše volný tok příběhů, obrazů a myšlenek, pak vám tento skvost mohu doporučit. Pokud milujete Eca, tak si užijete i toto. A pokud budete číst v originále a jako papírovou knihu, pak je nutné s zmínit o naprosto originální a nepřehlédnutelné grafické úpravě textu. Ale i českém překladu najdete spoustu dobových ilustrací, které vám pomohou lépe se ponořit do příběhu a přiblížit se duchu dávných časů.

Tiráž
Vydalo: Wydawnictwo Literacke v roce 2014
Obálka a typo: manufaktu-ar.com
Počet stran: 912
Vazba: tvrdá
ISBN: 8308049397

3 komentáře Přidejte váš

 1. lostsoul2015 píše:

  Já jsem to bohužel vzdala. Neměla jsem na takové dílo dostatek trpělivosti. Takže klobouk dolů před všemi čtenáři, kteří dočetli až do konce a ještě si to užili!!

  To se mi líbí

  1. Lech Kutasewicz píše:

   Však to bylo na několik pokusů!

   Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s