Maszyny takie jak ja – Ian McEwan – Albatros 2019

Nový Ian McEwan je mou první dočtenou knihou v roce 2020. Přiznám se, že mne nejvíce zaujalo to, že se kniha odehrává v alternativní historii, kde Velká Británie prohraje válku o Faklandy. Svět tohoto románu se odlišuje od naší reality i v dalších ohledech. Už v těch osmdesátých letech dosáhla robotika toho, že si hlavní hrdina knihy mohl koupit prvního androida, který je na první pohled nerozeznatelný od normálních lidí.
— V tomto románu sice je přítomná tato sci-fi linka ale mnohem zajímavější jsou další linky a motivy. Ať už to jsou úvahy nad tím, co dělá lidi lidmi a čím se budeme lišit od myslících strojů. Ale možná nejdůležitější je motiv viny a trestu a toho, zda může člověk brát právo do svých rukou.
— Líbí se mi, že autor zde míchá reálné osoby jako je Alan Turing s reálnými událostmi nebo mírně upravenými událostmi. Těch motivů, linek a otázek, zde autor opravdu má hodně ale nepřijde vám to uměle naroubované a většina těch otázek jde hodně do hloubky a jde o dost těžké otázky. Až na trošku pomalejší začátek se kniha čte dobře a vítám, že McEwan jde hodně do hloubky. Nakonec ta válka o Faklandy byla jen jedním z mnoha motivů, bez kterého by se román i obešel, tak jsem rád, že jsem si tuhle knihu stáhnul a mohu ji doporučit všemi deseti, pokud vám nevadí složité a závažné čtení. V létě by román měl vyjít u Odeonu pod názvem „Stroje jako já“.

Tiráž
Vydal: Albatros v roce 2019
Originální název: Machines Like Me
Rok vydání originálu: 2019
Překlad: Andrej Szulc
Délka: 10 hod 52 min
Formát: audiobook
ISBN: 34111604

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s