Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian – Ziemowit Szczerek – 2013 Ha!Art

Od Ziemowita Szczerka jsem četl už jeho novější reportáž Tatuaż z tryzubem, která je mnohem více podobná klasické polské reportážní škole než tanto gonzo cestopis / road book / vigorové deníky. Tetování s trojzbcem bylo jedno z mých prvních reportážních knih, která odstartovala mou závislost na polských prokletých reportérech.
— Přijde Mordor je starší kniha, která je takový crossover mezi Strach a hnus v Las Vegas a cestopisy od Ladislav Zibura. Ziemowit všechny svoje cesty do Ukrajiny, na kterých se zakládá tento cestopis absolvoval ještě před ruským anšlusem Krymu – v době, kdy se Ukrajina nacházela v přerodu z ruské kolonie na téměř moderní evropskou zemi.
— Nečekejte moc informací o historii, kultuře nebo turistických zajímavostech země ale spíš absurdní historky spojené s konzumací LSD, trávy, alkoholu a především balzámu Vigor (což je taková kombinace bechera a viagry). Občas do vigorových deníků proniknou i vážnější tóny a úvahy o Střední Evropě, dědictví totality a vztahu mezi Polskem a Ukrajinou.
— Kniha se čte moc dobře, autor vás parktát zaskočí naprosto geniálními popisy situace. například, když přirovná kostelík obklopený paneláky k človíčkovi obklopeném gopniky, kteří jej v lepším případě jen oberou o cigára a peníze v horším ještě dokopou. Autor dokáže skvěle vylíčit jak temnou depresivní kocovinu či dojezd, tak i opičky nebo špičky způsobené jinými látkami než je alkohol nebo prostředky na zvýšení potence.
— Pokud máte spoustu zážitků s alkoholem nebo Mary Jane, tak by vás kniha mohla bavit. Pokud ale od čtení čekáte spíše dozvědět se spoustu informací o Ukrajině, tak je lepší to Tetování nebo jiná klasičtější reportáž. Jinak tato kniha vyšla i v českém překladu u vydavatelství větrné mlýny pod názvem Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů.

Tiráž
Vydalo: Korporacja Ha!Art v roce 2013
Počet stran: 222
Vazba: brožovaná
ISBN: 8362574941

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s