Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie – Paweł Smoleński – Czarne 2016

Kurdové mají v historii dost podobný osud jako Židé. Také jsou jedním z největším národů, které nemají vlastní stát a jehož historie je dlouhou řadou plnou krvavého teroru, chudoby a emigrace. Zatímco Židé už svůj stát mají, Kurdové o něm stále sní ale je otázkou, zda na něj nebudou čekat stejně dlouho jako Židé na svého Mesiáše.
— Paweł Smoleński divoký Kurdistán navštívil mnohokrát a mluvil s Kurdy různého národního původu (Kurdové nejsou všichni stejní, nemluví stejným jazykem a i nejsou stejné víry). Už v samotné knize je vidět velký pokrok a zlepšení ve stavu Kurdistánu. velký prostor je zde věnován snaze diktátora Saddáma Huseina o likvidaci Kurdů a zejména jeho zločinné kampaně al-Anfal a včetně masakru v Halabdže.
— Paweł Smoleński popisuje jak Kurdské reálie, tak historii tohoto národa, tak okolnosti mezinárodní i vnitřní politiky. Dobře vybalancoval svoje vlastní příhody a líčení osudu různých Kurdů, které poznal s historií a ostatními fakty. Autor sice Kurdům fandí ale ne tak, že by to mělo vliv na faktickou správnost knihy. Minimálně podle mého názoru. Jelikož kniha vyšla už v roce 2016, tak sice je zde vylíčen hrdinný boj Kurdů s Islámským státem ale už zde nejsou poslední události.
— Musím přiznat, že jsem nic netušil o občanské válce mezi samotnými Kurdy ani o tom, že se na jejím ukončení podstatně podíleli Američané. Autor se zmiňuje i o působení wahábistických muslimů v Kurdistánu a také o různých komunistických bojůvkách v Kurdistánu. Nejsmutnější je líčení toho jak Kurdové znovu a znovu uzavírali různá spojenectví aby je znovu a znovu všichni zrazovali. Líčení chemických útoků a jeho následků je také velice nepříjemné čtení.
— Kniha se čte velmi dobře a Kurdové a jejich boj za nezávislost je nyní dost populární. Knihu mohu s klidným srdcem doporučit. Je ukázkovým příkladem skvělé polské reportáže a to je žánr, který mám z literatury nejraději.

Tiráž
Vydalo: Czarne v roce 2016
Počet stran: 176
Vazba: pevná
ISBN: 8380492226

Jeden komentář Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s