Kult – Łukasz Orbitowski – Świat Książki 2019

Tato kniha, kterou jsem četl ušima jako audiobook bylo pro mne příjemné překvapení. Sice jsem čekal trošku něco jiného – spíše přímočařejší humor ale nakonec bylo autorovo zpracování zajímavé a hodně mi sedlo.
— Základní zápletkou knihy je příběh obyčejného Poláka, kterému se v malinkém městě Oława během práce na zahrádce zjeví Panenka Marie a začne mu zjevovat budoucnost a dá mu schopnost uzdravovat nemocné. Záhy se kolem něho začne tvořit velká skupina obdivovatelů a následovníků. Jelikož se to stane během těsně před nástupem Solidarity, tak vyvolává hněv nejen místních komunistů, tak oficiální církve. Příběh tohoto světce sledujeme od těch osmdesátých let až do poloviny divokých devadesátek.
— Celý příběh je vyprávěn očima bratra onoho vizionáře a autor ho pojal tak, že vypravěč se velice často obrací přímo na autora jako by mu vyprávěl tento příběh osobně. Vypravěč se vrací až do svého a bratrova dětství. Na pozadí tohoto příběhu autor vypráví příběh o proměnách Polska během posledních zhruba padesáti let. Dobře vidí i odvrácené stránky ale ač je zpracovává s jistou dávkou černého humoru, tak je vidí s porozuměním a bez povyšování. Vypravěč používá hodně různé lidové prupovídky, moudrosti a často mu říká, že je ještě hodně mladý, moc toho nezažil a tak podobně.
— Knihu mohu opravdu doporučit ale jelikož jsem ji nečetl ale poslouchal, tak musím opravdu výrazně vypíchnout geniální audioknižní zpracování v podání Janusze Chabiora. Audioknih mám naposloucháno opravdu hodně ale jen málokdy se povede, že audioknižní zpracování posune knihu minimálně o jeden level výše. A to jako fakt. Jo a pak ještě musím zmínit to, že základní premisa knihy je založena na skutečných historických faktech. Když tak si vygooglujte spojení Oława a Kazimierz Domański. Ale Kazimierz Domański byl jen volnou inspirací pro tento příběh.

Tiráž
Vydal: Świat Książki v roce 2019
Čte: Janusz Chabior
Délka: 16 hodin 38 minut
Provedení: audiobook
ISBN: 978838139-3911

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s