Szeptucha – Katarzyna Berenika Miszczuk – W.A.B. 2016

Szeptucha byl takový můj krok mimo mé oblíbené žánry. Jde o první díl knižní série Kwiat paproci (Květ kapradiny), který byl v Polsku dosti oblíbený zejména mezi čtenářkami. Nakonec to bylo celkem příjemné překvapení.
— Děj knihy se odehrává v alternativním Polsku, které nikdy nepřijalo křesťanství a tak i v době mobilních telefonů uctívá staré slovanské bohy. Hlavní hrdinkou knihy je Gosława Brzózka, budoucí lékařka, která po úspěšném dokončení studia musí podle zákonů ještě absolvovat stáž u vesnické léčitelky/vědmy. Goslawa neboli Gosia nejenže vůbec nevěří v slovanské bohy, jiné nadpřirozené bytosti nebo na léčení bylinkami. Navíc je zvyklá na život ve Varšavě a má šílenou hrůzu z klíšťat, bakterií a víceméně z celé přírody.
— Nakonec tedy odejde na vesnici, odkud pocházela její matka a je jasné, že střetnutí jejího skepticismu a téměř hypochondrie s vesnickou realitou a divokou přírodou generuje humorné situace. Jelikož jde o literaturu primárně určenou pro ženy, tak tu máme i romantickou linii mezi hlavní hrdinkou a mnohem starším mužem. A s postupem děje nakonec hlavní hrdinka zjišťuje, že nejen sovy nejsou, čím se zdají být ale téměř každý není čím se zdá být.
— Velký prostor je v knize věnován různým lidovým zvykům a obyčejům a také slovanské mytologii. Také (baba) Jaga – léčitelka, u které je hlavní hrdinka na praxi je hodně vtipně napsaná postava. Ta hraje svým klientům a klientkám úplné divadlo, kdežto po práci vede celkem civilní život. Musím říct, že příběh je napsán celkem vtipně a se slušným tempem. Jen je trochu vidět, že jde o součást knižní série. Dovedu si představit, že bych si přečetl další díl a minimálně čtenářkám knihu a celou sérii s klidným srdcem doporučím. Jde o příjemnou, vtipnou a moderní fantasy.

Tiráž
Vydal: W. A. B. v roce 2016
Délka: 11 hodin 28 minut
Provedení: audiobook
ISBN: 9788327246608

Jeden komentář Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s