Polska odwraca oczy – Justyna Kopińska – Świat Książki 2016

Na tuto knihu mne už kdysi upozornila moje oblíbená booktuberka Aga z kanálu CzytamSobie. Poté jsem ji vídal ještě často na polském bookstagramu. Měl jsem ji i staženou v čtečce ale nakonec jsem se k ní dostal až, když ji jako audioknihu nabídla ve svém paušále empikGo.
— Tato kniha je sbírkou několika reportáží, které se věnují odvrácené straně současného Polska. První reportáž je o ženě, která se zamiluje do Mariusze Trynkiewicze, což je známý polský vrah dětí a nakonec si ho dokonce vezme. Další se věnují příběhům mučení a zneužívání dětí v různých státních a církevních zařízeních nebo historii vězeňského dozorce, který ve službě najednou začal střílet do svých kolegů nebo případu, kdy vězeňská služba kontrolovala obchod s drogami ve vězení.
— Chápu, že přímo v Polsku to musela být ještě větší bomba. Kniha vyhrála cenu Ryszarda Kapuścińskiego a ještě spoustu dalších cen. Kniha je opravdu dobře napsaná ale chápal bych, že ne každý dá tolik nespravedlnosti, zla a utrpení najednou. Sice se tam najdou i nějaké pozitivně laděné části ale ty buď skončí tragicky a nebo po nich následuje nějaký další příběh plný bolesti a bezpráví. Opravdu to není žádná kniha na dovolenou k bazénu.
— Autorka nenechá čtenáře moc vydechnout. Až na pár pozitivních pasáží jej téměř neustále zahrnuje příběhy plné bolesti, bezpráví a beznaděje. Docela by mne zajímalo, jak moc je situace u nás v Čechách horší nebo lepší než to, co se dělo a děje v Polsku. Jen škoda, že až na Hrdiny kapitalistické práce od Saši Uhlové, které se věnují jen jednomu tématu, zatím nic podobného nevyšlo. Ale pokud jste zatím tuto knihu nečetli, tak vám ji určitě doporučím.

Tiráž
Vydal: Świat Książki v roce 2016
Délka: 7 hodin 41 minut
Provedení: audiobook
ISBN: 8380316304

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s