Może (morze) wróci – Bartek Sabela – 2013 Bezdroża

U této knihy mne zaujala nejdříve naprosto dokonalá obálka. V jednoduchosti je prostě krása a povedené obálky založené na typografii mám opravdu hodně rád. Když sem si přečetl o čem je, tak jsem si ji prostě musel zařadit do svého TBR seznamu. Nakonec jsem si tuto knihu poslouchal v rámci předplatného audioknih empikGo. Knihu namluvil sám autor a na někoho, kdo není profesionální herec nebo dabér, tak se své role zhostil velmi dobře.
— Bartek Sabela je architekt, který se k cestování a psaní reportáží dostal přes ježdění na snowboardu. Když se jednou rozhodl, podívat se na Aralské moře, než z něho zmizí i poslední kapka vody, tak to byla téměř jeho první výlet bez prkna. A když o této výpravě sepsal knihu, tak docela zabodoval a později napsal i další reportáže a dokonce u kultovního vydavatelství Czarne.
— Bartek nepíše jen o samotném Aralském moři (které je / či spíše bylo ve skutečnosti jezero) ale také o cestování v zemích kolem tohoto moře. Tak velkou chuť vydat se do země o které se píše v knize jsem naposledy měl při čtení Skály od Petera Maye. Ale nakonec jsem se zatím do Uzbekistánu nevydal. : )
— Autor kromě popisování okolností vzniku této obrovské ekologické katastrofy a toho, jak málokdo má vůli situaci změnit. Ještě lepší je vyprávění o vlastním putování po státech v okolí Aralského moře a skvělých lidech, kteří tam žijí. Oceňuji, že autor popisuje i stinné stránky zmiňovaných zemí a jejich obyvatel.
— Docela jsem byl překvapený, že ačkoliv je vysychání Aralu obrovská ekologická katastrofa, tak se ji ještě Rusům podařilo vytunit. Za studené války byla totiž na jednom z ostrovů na pobřeží Aralské moře největší ruská vojenská základna pro výzkum biologických zbraní. A když moře vyschlo, tak se z bývalého ostrova začali dostávat do okolí různé nepěkné věci.
— Každopádně abych to nezakecal, tak knihu velice doporučuji a je jedno, že už je trošku starší. Okolnosti okolo požárů na Sibiři ukazují, že se Rusko v oblasti ekologie posouvá spíše nazpět v čase. I když pro obyčejné občany to začíná být stále důležitější téma. Každopádně palec nahoru autorovi. A pokud umíte polsky, tak si přečtěte na internetu krátkou ukázku z knihy.

Tiráž
Vydala: Bezdroża v roce 2013
Délka: 4 hodin 22 minut
Provedení: audiobook
ISBN: 9788324681389

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s