Paradyzja – Janusz A. Zajdel – Aleksandria 2010

Janusz Andrzej Zajdel je druhý nejznámější autor polského sci-fi hned po legendárním Lemovi. Je po něm pojmenován i jedna literární cena. Jelikož psal v době bolševické diktatury, tak se ve své tvorbě hodně věnoval otázkám diktatury, ovládání davů a propagandy. Už když jsem poslouchal jeho nejslavnější román Limes inferior, tak mne tento autor upoutal. Mám rád sci-fi, které přes obrázky budoucnosti, se vyjadřuje k aktuálním nebo blížícím se sociálním problémům. A ještě bych chtěl zmínit, že Paradyzja vyšla v českém překladu v roce 2000 u Albatrosu pod názvem Edenie.
— Také Paradyzja je taková „intelektuálská“ sci-fi. Vypráví o návštěvě pozemského spisovatele na umělé planetě Paradyzja, na kterou se zatím téměř nikdo nedostal. Tato planeta je všude silně prošpikována kamerami a mikrofony a všechny obytné prostory mají po většinu času průhledné stěny a všichni tak jsou všem na očích. Všichni obyvatelé jsou odřízeni počítačovému systému „bodování obyvatel“, které jako by z oka vypadlo aktuálnímu systému sociálního statusu, který dnes zavádí Čína. Lidé, kterým klesne jejich status pod určitou hodnotu jsou odveleni na blízkou planetu Tartar, kde v otřesných podmínkách těží suroviny, ze kterých Paradyzja žije.
— Díky tomu, že Velký Bratr je všudypřítomný, většina obyvatel Paradyzje si osvojila velmi složité umění jak předávat informace „mezi řádky“, tak aby umělá inteligence monitorující veškerou komunikaci neobjevila „závadné myšlení“. Systém Paradyzje, stejně jako jiné totalitní režimy neustále udržuje obyvatele v pocitu ohrožení jak vnějšího, tak vnitřního. Atmosféra paranoidní společnosti je zde mistrně vykreslena a podobnost Paradyzje se státy „táboru míru“ včetně toho největšího je opravdu nepřehlédnutelné. Nechápu, jak tento román mohlo v roce 1984 projít bolševickou cenzurou.
— Podobnost jak s Orwellem, tak Huxleym je zde očividná a autor se tím netají a dělá na to i narážky ve jménech postav. Díky době vzniku tohoto románu, má vyprávění poněkud pomalejší tempo a ač třeba ten čínský sociální status předpověděl téměř přesně, tak na druhou stranu se k záznamu zvuku stále používají kazety s páskami. Ale pokud vás baví klasičtější náročnější sci-fi, pak bych vám tuto knihu doporučil. V podobě audioknihy bych měl jen jednu drobnou výtku. Zde je čtení knihy prokládáno různými sci-fi zvuky, což se může někomu líbit ale já to moc rád nemám.

Tiráž
Vydala: W. A. B. v roce 2018
První vydání: 1984
Čte: Mirosław Neinert
Formát: audiobook
Čas: 5 hodin 36 minut
ISBN: 9788360313404

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s