Białe łzy – Hari Kunzru – WAB 2018

Atmosféra této knihy mi trošku připomínala temnou atmosféru filmu Angel Heart. Jde o tu noir detektivku s Mickey Rourkem odehrávající se v New Orleans v padesátých letech. Bílé slzy se odehrávají v dvou časových rovinách. Jedna se odehrává v současnosti a druhá v době nástupu blues. Obě dvě časové roviny se v závěru knihy začínají proplétat.
— Zejména v první části knihy se jako červení nit táhne láska k hudbě a to zejména černošskému blues a hodně starému jazzu. Ostatně hlavní hrdina je velký sběratel starých nahrávek a analogových přístrojů, nástrojů a nahrávek a je zvukem opravdu přímo posedlý. Neustále narážíme na jména převážně černošských hudebníků, názvy starých hudebních nakladatelství a neustálé jsou zde vyjmenovávány jména stařičkých skladeb a jejich katalogová čísla. I úryvky textů písní se zde často citují a dokreslují atmosféru příběhu.
— Hlavní hrdina je osamělý pošuk, který se přes svoji vášeň k nahrávání zvuků seznámí s největší hvězdou university, kde studuje a který pochází z hodně dobře finančně zajištěné rodiny. Po nějaké době oba odejdou z university a založí si nahrávací studio, které se snaží z nahrávacího procesu zcel vytěsnit digitální zpracování zvuku a pracovat co nejvíce s historickými analogovými přístroji a postupy. Vše se změní, kdy s pokusí získat jednu velice vzácnou nahrávku.
— Na pozadí thrillerového, či detektivního příběhu se autor zamýšlí nad vztahy obyčejných a bohatých lidí, o nynějším i historickém rasismu v Americe, o opravdovosti nejen v hudbě ale v umění obecně a i o fungování justice. Hodně se věnuje popisu odvrácené strany ameriky a to jak té současné, tak i té historické. Kniha se čte dobře a má hodně dobře vykreslenou atmosféru. Mohu ji s klidným srdcem doporučit.

Tiráž
Vydala: W. A. B. v roce 2018
Název originálního titulu: White Tears
Rok původní vydání: 2017
Překlad: Krzysztof ‌Cieślik
Čte: Tomasz Sobczak
Čas: 9 hodin 17 minut
ISBN: 9788328052154

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s