Koniec drogi – Dmitry Glukhovsky – Insignis 2018

Musím se přiznat, že Metro 2033 pro mne bylo docela velkým zklamáním. Po nějaké době jsem sice svoje odsouzení trošku zmírnil ale to nic nemění na tom, že Tekst, Budoucnost nebo Soumrak považuji za mnohem lepší knihy než Metro, kterým se autor proslavil. Konec cesty je taková novelka a tak jsem se rozhodl, že si ji také přečtu, ať mám autorovu tvorbu přečtenou co nejkompletněji.
— A nevím, zda jsem se trefil do nálady nebo se mezitím autor podstatně změnil, ale kupodivu mi tahle útlá knížečka sedla mnohem více než všemi vychvalované Metro. A přitom se námětem od toho metra zase tolik neliší. I toto je klasické postapo, i zde velice mladý hrdina cestuje do neznáma a potkává nějaká „enpécéčka“ a různé zmutované nepřátele. Jen v této knize to bylo mnohem dospěleji a uvěřitelněji zpracované.
— Jasně že tam jsou silnější momenty: například se mi líbilo, jak byli lidé narození po třetí světové téměř na úrovni doby kamenné ve srovnání s lidmi, kteří si ještě pamatovali svět před jaderným konfliktem. Také chování posádek atomových ponorek, které přežili „krátkou jadernou výměnu ohně“ a nyní se vzájemně potkává na téměř liduprázdné zemi bylo dobře vykreslené. I slabší pasáže tam jsou ale celkově bych to ohodnotil jako průměrnou až mírně nadprůměrnou dystopii. Ale pokud jste fanoušek universa Metra 2033, pak by se vám tato novelka mohla líbit a postavy z Konce cesty se prý mají objevit v Metru 2034.

Tiráž
Vydal: Insignis v roce 2018
Originální název: Конец дороги
Rok vydání originálu: 2006
Překlad: Paweł Podmiotko
Počet stran: 60
Vazba: brožovaná
ISBN: 9788365743848

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s