Blizna – Anthony Kiedis – Sonia Draga 2015

Red Hot Chilli Peppers je jedna z nejdůležitějších kapel devadesátých let minulého století – možná ta nejdůležitější a Anthony Kiedis je jejím leaderem a nejvýraznější tváří této kultovní party a Scar Tissue (jak se v originále jmenuje tato kniha) je biografií jak samotného Anthonyho, tak trošku víceméně i redhotů.
— Vyprávění začíná již před narozením hlavního hrdiny a v rychlosti se seznámíme i se životem Blackieho Dammetta (autorova otce) před početím a narozením Anthonyho. Ten měl na životní styl a názory AK obrovský vliv. zejména to, že poměrně dlouho živil prodejem drog kalifornským celebritám a vedl hodně promiskuitní život.
— Už ve škole se věnoval konzumaci různé zábavní chemie a tam se také potkal se svým geniálním souputníkem jménem Flea. Hodně brzy si oblíbil kombinaci koko a héro neboli speedball. Obecně smažení a také pokusy o život bez drog je hned po hudbě významným leitmotivem celé knihy. Třetím tématem jsou hodně divoké vztahy AK s něžným pohlavím.
— Pro fanoušky kapely je také plusem, že kniha je prošpikována ukázkami textů z většiny alb redhotů a to jak v angličtině, tak v polských překladech. AK také vysvětluje nejen co svými texty chtěl říci ale také jaké byly okolnosti tvorby nejen textů ale i hudební linky a aranží velkých hitů RHCHP. Sám jsem nevěděl, že Under the Bringe není o smutném životě narkomana ale naopak o tom, jak jsi na tom špatně, když tvoji kamarádi hulí a fetují a ty jsi aktuálně čistý a nikdo s tebou nechce kamarádit.
— Je pravda, že sem tam byly pasáže o tom, co všechno si AK narval do žil a jaké blbosti prováděl trošku stereotypní a líčení stavů, kdy se neúspěšně snažil se smažením seknout nebo to jak pozoroval boj s drogami svých spoluhráčů. Ať už to byl Hillel Slovak, který drogám podlehl, John Frusciante, který těžce nesl, když se kapela stala slavnou nebo Dave Navarro. který neměl rád, jak si ho ostatní dobírali kvůli věku. Ale jinak se kniha četla dobře a skvěle se při ní vzpomínalo na skvělá devadesátá léta. A ano jsem velký fanoušek redhotů a slogan SPZ (Sadzić Palić Zalegalizować) mne nepobuřuje i když už téměř nehulím.

Tiráž
Vydalo: Sonia Draga v roce 2015
Originální název: Scar Tissue
Rok vydání originálu: 2004
Překlad: Alina Siewior-Kuś
Počet stran: 456
Formát: e-book
ISBN: 9788379996872

Jeden komentář Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s