Neviditelná dívka – Mariel Hemingway – Portál 2016

mh-coverPrvní co vás na této knize zaujme, je malinko nezvyklejší formát, než má většina knih ve vaší knihovně. Kniha má na šířku zhruba o deset až patnáct centimetrů více, než je obvyklý poměr stran, na který jsme zvyklí z beletrických knih. Je to trošku znepokojující. Víte, že je
něco jinak ale nevíte co. : )
— Podobně asi musí působit na perfekcionalisty zadní strana obálky, kde je červeno oranžový pruh s upoutávkou na knihu. Ten je také  umístěn asymetricky. Ostatně celá obálka je neobvykle zpracovaná. Tvoří ji oranžová silueta dívky na pozadí abstraktní textury v šedých tónech. Z nějakého důvodu je název knihy psán bez počátečního velkého písmena. Tedy kromě hřbetu knihy. Ale v originále má kniha také všude velké I. V překladových vydáních se také nezmiňuje, že spoluautorem knihy je Ben Greenman. Ale stejně opomněli spoluautora zmínit i Litevci . Ale zpět k obálce. Kniha je paperback. Neobvyklým prvkem je to, že obálka z tvrdšího papíru  je na začátku i konci delší a přehnutá jako záložka. Prostě něco jako obálka jakou známe z hardbacků. Jen není nasazena na tvrdé desky ale je napevno přilepena k vnitřku knihy. Nepamatuji si, že bych něco takového někde jinde viděl. Palec nahoru za originalitu pro Kateřinu Tvrdou – autorku obálky a nakladatelství Portál za nepřechýlení příjmení autorky.
— Také sazba, pod kterou je podepsán Jan Hampl se vymyká zavedeným zvyklostem. Celá kniha je vysázena bezpatkovým písmem a pocitově se mi zdá, že také mezery mezi slovy jsou o něco větší, než jsem zvyklý ze sazby jiných papírových knih. Ale jelikož hodně čtu e-booky na kindlu, tak mi bezpatkové písmo nedělá problémy a sazba knihy tak díky tomu působí vzdušně. A než přejdu k samotnému obsahu knihy, tak si ještě dovolím podotknout, že autorkou překladu z angličtiny je Kateřina Pietrasová, která překládá většinou knihy o vizuálním umění a architektuře.
— Mariel Hemingway je vnučkou slavného Ernesta  a tato kniha je  její autobiografií s různými přesahy k různým úvahám o smyslu života a lidské povaze a fungování světa. První vzpomínky uvádí autorka z hodně raného dětství. Sám si z tohoto období pamatuji lautr píp píp. Mariel  žila v rodině, která měla ve skříni hodně kostlivců. Od šikovně maskovaného alkoholismu po duševní nemoc. A sebevražda  dědečka několik měsíců před jejím narozením také mohla mít vliv na její  duševní zdraví. Kdo ví…
— Vzpomínky jsou psány civilním a přístupným jazykem a doplněny spoustou autorčiných postřehů, názorů a úvah. Na konci každé kapitoly jsou ještě v krátkém číslovaném seznamu zopakovány náměty na přemýšlení shrnuté po pár vět. Je vidět, že autorka tuto svoji autobiografii pojala nejspíše zároveň jako jakousi art terapii a sebeanalýzu. Přenesení svých vzpomínek a traumat na papír jí pomohlo se s nimi vyrovnat a pochopit souvislosti.
— Vzpomínky končí v době, kdy je autorka již mladá žena a objeví se spolu se svou starší sestrou Margaux ve filmu Rtěnka. Mimochodem – Mariel byla za účinkování v tomto filmu nominována na objev roku. Velký prostor v závěru knihy je věnován také boji autorčiny matky s rakovinou a tomu, jak jí Mariel pomáhala bojovat s touto zákeřnou a těžkou chorobou.
— Kniha se čte dobře a jelikož není nijak tlustá, má cirka stovku stránek – ji přečtete poměrně rychle. Ač občas zabrousí z klasické autobiografie k něčemu dost podobnému motivační literatuře, tak to nepůsobí nijak rušivě. A to rozhodně nejsem žádný příznivce literatura o růstu osobnosti a podobných věcech. Několik posledních stránek je věnováno popisu různých úskalí, které mohou doprovázet dospívání nejen dívek v moderní společnosti a na úplný závěr jsou zde uvedeny adresy různých českých organizací, které mohou dospívajícím pomoci se s některými těmito nástrahami vypořádat.
— Knihu mohu s klidným srdcem doporučit. A to nejen ženám a dívkám, kterým může  pomoci v nějaké obtížné životní situaci ale také prostě proto, že tento typ knih čtou ženy častěji než muži. Čímž nechci tvrdit, že by ji muži nemohli číst. Musím ocenit, že ač se autorka ve svých úvahách noří celkem dost  do hloubky své psýchy a věnuje se dosti závažným problémům, tak není čtení nijak těžké a složité. Nejspíše autorka podědila slušnou část genů po slavném dědečkovi.
—V závěru bych chtěl poděkovat nakladatelství Portál za recenzní výtisk a upozornit čtenáře na to, že aktuálně můžete koupit knihu Neviditelná dívka se slevou 20% a v obchodě nakladatelství Portál najdete nejen ukázky z knihy ale i další recenze.

mariel-hemingway-horizontal-jpg-size-custom-crop-1086x725

Mariel Hemingway (BTW mám stejnou konvičku jako ona a je to bytelná kovová záležitost)

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s