Ulička tisíce květů – Gail Tsukiyama

Jednoznačně KNIHA ROKU! Myšleno nejlepší kniha, kterou jsem letos četl. Kniha vyšla v roce 2009 a u nás 2011. Ale já se k ní dostal se zpožděním a jelikož se odehrává v minulosti, tak to nijak nevadí.
Kniha je v podstatě rodinnou ságou, která začíná pár let před vypuknutím války v Pacifiku a končí pokud si dobře pamatuji v roce 1965. Kde sledujeme osudy jedné rodiny a především dvou bratrů, z nichž starší se chce stát sumotorim (zápasníkem sumo) a druhý propadne kouzlu výroby masek pro tradiční divadlo nó. Kromě nich sledujeme osudy dalších několika osob, jako je sensei, který učí druhého bratra vyřezávat masky a celé rodiny trenéra, který si vybere staršího z bratrů do své „stáje“.
Zdánlivě nejdrsnější se může zdát děj z období války ale některé postavy válka poznamená tolik, že si s sebou do dob míru nesou obrovská traumata, která se později projeví po mnoha letech. Autorka se s čtenářem nijak nemazlí. Vždy, když se některé z postav začne dařit sešle na něj nějakou těžkou rámu osudu.
Ani dojemnými okamžiky a pasážemi autorka nijak nešetří. Přesto nepůsobí nijak lacině, uměle nebo nabuřele. Celá kniha je obrovskou oslavou obyčejných lidí a je psána hodně civilně a citlivě. Jak prostředí zápasníků sumo, tak svět tradičního divadla nó je zajímavě vylíčeno a i čtenář, který se o Japonsko hodně zajímá, se zde dozví spoustu neznámých faktů.
Ač žánrově si zas tak podobné nejsou, tak „emočně“ je Ulička dost podobná Ovemu. Také zde najdete spoustu pasáží, kdy bude mít slzy na krajíčku i ten chlap, který si hraje na drsňáka a cynika.
V některých jazycích vyšla pod jménem Sumotori, což se mi zdá jako mnohem lepší název ale chápu, že Češi nebudou vědět, co či spíše kdo, to je. Což by ale mohlo být výhodou.

5 komentářů Přidejte váš

 1. lostsoul2015 píše:

  V pondělí půjdu do knihovny, tak se po ní hned podívám, vypadá to skvěle!

  To se mi líbí

  1. Lech Kutasewicz píše:

   Je téměř dokonalá. . )

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s