Čekání na Lina – Cha Ťin – Odeon 2012

Děj knihy se odehrává v závěru kulturní revoluce v Číně. A i když není primárně politický, šílená omezení a atmosféra doby se v něm nemohla neodrazit.
Mladé lékaře Lina donutí jeho rodiče před jeho odchodem z rodné vesnice do města oženit se s dívkou, ke které nic necítí, jen proto, aby se o ně postarala, když on bude pryč.
Záhy se, ale v nemocnici, ve které pracuje seznámí s ošetřovatelkou Man-nou. Vzhledem k tomu, že je pod velkým tlakem okolí a i sám se snaží být, co nejetičtější, je jejich vztah pouze platonický, přestože ho Man-na přitahuje i tělesně.
Snaží se tedy se svou ženou rozvést ale není to tak jednoduché. Manželka se k němu chová pokorně a oddaně, navíc se jim narodí i dcera. Tradiční vesnická kultura je ostře proti rozvodům a vzhledem k tomu, že se do rodné vesnice dostane maximálně jednou ročně, jde o běh na dlouhou trať.
Man-na na něho stále více naléhá a on se ocitá mezi dvěma ženami a nechce ublížit ani jedné z nich. Nakonec využije pravidla, že po sedmnácti letech, kdy spolu manželé nežijí je možný rozvod ale čekání je dlouhé a na nový život je možná pozdě.
Autor v knize výtečně vykreslil prostředí jak tradiční čínské vesnice, tak život v nemocnici svázané vojenskými předpisy a nařízeními. Jen tak okrajově jsou zde zmiňovány různé události jako jsou čínsko – sovětské příhraniční boje, doznívající kult osobnosti, který stále prosakuje i do těch nejintimnějších aspektů života Číňanů a různé drobné detaily z těžkého života v Číně té doby.
Atmosféra knihy je směsicí melancholie a doznívajícího plíživého strachu. Prostě taková drsnější a chudší verze normalizace.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s